Home » Activities » Dünya, Avrupa ve Türkiye: yaşamımız nasıl değişiyor? Bahadır Kaleağas..
Dünya, Avrupa ve Türkiye: yaşamımız nasıl değişiyor? Bahadır Kaleağası ve Kadri Gürsel
Activity Date : 06/05/2020 17:30 - 06/05/2020 19:00 Activity Location : Sanal Ortam Activity Speaker : Dr. Bahadır Kaleağası ve Kadri Gürsel Activity Fee : Free

Sanal ortamda düzenlediğimiz toplantılarımızın üçüncüsünü 6 mayıs çarşamba günü düzenliyoruz.

Toplantımızın konusu:

Dünya, Avrupa ve Türkiye: yaşamımız nasıl değişiyor?

Bu konu üzerinde bilgilerini bizlerle paylaşmaları için yine çok değerli iki konuşmacıyı davet ettik, bizleri kırmayarak davetimizi kabul ettiler.

-----------------------------
KONUŞMACILAR:

Dr. Bahadır Kaleağası
Kadri Gürsel

-----------------------------

Kendilerinin kısa özgeçmişlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Katılımınızı aşağıdaki butonlara tıklayarak belirtmenizi rica ediyoruz.

Toplantı sanal ortamda Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir.

Toplantı tam saatinde başlayacağından katılımınızı başlama saatinden 20 dk. öncesinden başlayarak yapmanızı rica ediyoruz.

Tarih: 6 Mayıs 2020
Saat: 17:30 (Belçika saati)
          18:30 (Türkiye saati)

Toplantıya aşağıdaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.

https://us02web.zoom.us/j/84884168261?pwd=V01ENVdWRDIxTUJpQm1ZeW9meGh2UT09

Meeting ID: 848 8416 8261
Password: 989487

Konuşmacı özgeçmişleri

Kadri Gürsel 

1961’de İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1986’da Ankara’da haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladıktan sonra ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi. Yeni Gündem’in 1988’de yayın hayatına son vermesinin ardından 1993’e kadar, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik görevlerinde bulundu. 1993-1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yaptıktan sonra Milliyet grubunun bünyesinde bir yıl süreyle çıkan haftalık Artı Haber dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Ardından, 1998’de katıldığı Milliyet gazetesinde bir yıl kadar yazıişleri editörlüğü yaptıktan sonra gazetenin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008’in sonuna kadar bu görevde bulundu. 2015 yılına kadar bir çok televizyon programı yanısıra Milliyet gazetesindeki köşe yazarlığı  2016 sonrası Cumhuriyet ile devam etti. 2016’da “Cumhuriyet Davası”nda tutuklu sanık olarak yargılandı. Yargılama süreci Kasım 2019’da beraatle sonuçlandı.  Kadri Gürsel, halen Washington DC merkezli haber ve yorum sitesi al-monitor.com ve diken.com.tr’de yazmaktadır. Kadri Gürsel’in 1995’te Güneydoğu’da PKK tarafından kaçırılarak alıkonulduğu sırada yapmış olduğu gözlemleri aktardığı, 1996 tarihli “Dağdakiler” adlı kitabının yanı sıra Fransa’da Şubat 2015’te yayımlanmış “Turquie Année Zéro” adlı bir kitabı da bulunmaktadır. Son kitabı “Ben De Sizin İçin Üzgünüm” Kasım 2018’de yayımlandı. Kadri Gürsel Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nin (IPI) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı’dır.

Dr. Bahadır Kaleağası 

Brüksel Üniversitesi’nde 1989-1996 yılları arasında araştırmacılık ve öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. AB’nin Jean Monnet ve NATO araştırma burslarını aldı; akademisyen olarak Harvard, Georgetown ve Kudüs üniversitelerinde bulundu. AB Komisyonu’nun stratejik araştırmalar birimi projelerinde ve Maastricht Antlaşması çalışmalarında yer aldı. Uluslararası alanda kamu ve özel sektör kuruluşları için danışmanlık yaptı. 1995 yılında Brüksel’de TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliği’ni kurdu ve Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu BUSINESSEUROPE nezdinde TÜSİAD ve TİSK daimi delegeliği görevini üstlendi. 2007 yılından itibaren TÜSİAD'ın Uluslarası Koordinatörü olarak Brüksel, Berlin, Londra, Paris, Washington DC, Pekin temsilcilikleri, Silikon Vadisi/San Francisco,  Şangay/Çin, Dubai/Körfez iş ağları gibi uluslararası etkinliklerini kurdu ve yönetti. Kaleağası 2016 ve 2020 yılları arasında TÜSİAD yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği sorumluluğunu üstlendi.  Ayrıca bu dönemde Brüksel'de BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu), OECD ve B20/ Küresel İş Koalisyonu delegesi olarak görev yaptı.  Halen Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı, Brec-Brüksel Enerji Kulubü Onursal Başkanı, European Council for Foreign Relations Konseyi Üyesi, Atlantic Council danışma kurulu üyesi, Argüden Akademi ve Berlin Bosphorus Initiative yönetim kurulu üyesi ve diğer bir çok kurumda yönetim veya danışma kurulu üyesidir. Çok sayıda uluslararası makale ve kitabın yazarı olan sahibi olan Kaleağası’nın son kitabı: “Dünya Nasıl Değişiyor? Türkiye Nereye Gidiyor?” (Doğan Kitap, 2017).