Home » Past Presidents » M. Yılmaz ÖZCAN
Past Presidents
Yasar TÜMBAS
M. Yılmaz ÖZCAN
Sait Serdar BILGIC
Mahmut Vakur DAGDEVIREN
M. Yılmaz ÖZCAN - Member of the Board (Past President
(2012 → 2014))

1958 yılında Denizli’de doğan Yılmaz Özcan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği Antwerp’te tamamladığı ilk ve ortaöğrenimini müteakiben, İktisat alanında yüksek öğrenim tahsili aldı. Daha sonra, uluslararası nakliyecilik uzmanı belgesi alarak iş hayatına Hollanda kökenli bir lojistik şirketinin Ortadoğu Bölge Uzmanı olarak başladı.

 

1982 yılında, bir uluslararası şirketin Genel Müdür Yardımcısı ve Dış Ticaret Müdürü sıfatlarıyla görev aldığı dönem itibariyle iş dünyasının tanınan simalarından biri oldu.

 

Yılmaz Özcan, 1987 yılında rulman ve mekanik güç aktarma ünitelerinin ithalat ve ihracatı faaliyetleri üzerine kurmuş olduğu EMS INTERNATIONAL SA şirketiyle birlikte, Avrupa’nın önde gelen işadamları arasına adını yazdırmıştır.

 

Ticari etkinliklerine 1995-1997 yılları arasında Avrupa’da Euro-Bearing firmasını kurmayı da ekleyen Yılmaz Özcan, Avrupa’nın sanayileşmiş ülkelerinde pazarlama zinciri kurdu.

 

2005 yılına gelindiniğinde, MTK+BEARINGS FACTORY SA’ yı kurarak Çin, Romanya ve Türkiye’de rulman üretimine başladı.

 

Devam etmekte olan faaliyetlerinin yanı sıra, TÖSED kurucu üyesi misyon ve kimliğiyle, yıllardır yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalar yapmakta olan Yılmaz Özcan, ayrıca Belçika’nın Flaman bölgesinin en büyük işadamları derneği olan De Warande ile TÜSİAD üyelerindendir.

 

Aynı zamanda, Avrupa Türk İşadamları Derneği’nde “ATIAD” yönetim kurulu üyeliği ve Zaventem-Rotary kulübünde 2003 ve 2006 yılları arasında Uluslararası Komisyon Başkanlığı yapmış olan Yılmaz Özcan, 2007 ve 2008 yılları arasında, Belçika çapında ilk Türk kökenli Rotary Kulüp Başkanı olmuştur. Bu süreçte, Türkiye de dahil olmak üzere uluslararası alanda toplumsal projeler gerçekleştirmiş olmakla beraber, farklı sosyal faaliyet ve oluşumlarda aktif etkinlik ve üyeliklerini de devam ettirmektedir.

Né en 1958 à Denizli, Yılmaz ÖZCAN est  marié et père de 4 enfants.

 

Il a fait ses études primaires, secondaires et universitaires à Anvers où il a passé son enfance et son adolescence. Il est gradué en sciences économie.

 

Plus tard, il a obtenu une licence d’expert en transport International et a débuté sa carrière professionnelle dans une société de transport logistique Hollandaise en tant qu’expert du Moyen-Orient.

 

En 1982, depuis qu’il a commencé à travailler dans une société Internationale au poste de Directeur Général Adjoint et Directeur d’Exportation, il est devenu une personnalité de renom dans le monde des affaires.

 

En 1987, par le fait de la création de sa société "EMS INTERNATIONAL S.A.", exerçant l’activité de l’importation  et l’exportation des roulements ainsi que des unités de transmission mécanique, M. Yılmaz ÖZCAN s’est inscrit au rang des hommes d'affaires influents de l'Europe.

 

Dans les années 1995 et 1997, en créant la société Européenne "Euro Bearings", il a créé la chaîne de commerce entre les pays industrialisés de l'Europe.

 

En 2005, en créant la société "MTK + BEARINGS FACTORY S.A.", il a commencé  la production des roulements en Chine, en Roumanie et en Turquie.

 

En parallèle avec ses activités commerciales, Yılmaz ÖZCAN assure et continue à assurer les titres et les fonctions suivants :

 

Membre fondateur et depuis plusieurs années membre du Conseil d’Administration de "TÖSED",

Membre de l’association d’hommes d’affaires reconnus en Région flamande "De Warande",

Membre de "TÜSIAD",

Membre du Conseil d’Administration de "ATIAD "Association Européenne des Hommes d’Affaires Turcs".

 

Dans les années 2003 à 2006, Président de la Commission Internationale du ROTARY CLUB – Zaventem. Entre 2007-2008, Président du ROTARY CLUB en Belgique. Pour mémoire, il a été la première personne d’origine Turque d’avoir occupé le poste de la Présidence du ROTARY CLUB en Belgique. Dans ce cadre, il a eu l’occasion de développer des projets à l’échelle internationale y compris en Turquie.

 

Par ailleurs, il participe à de multiples activités au niveau social et culturel.